Czy warto magazynować produkty? To oczywiście zależy od stosunku ich wartości i możliwej do uzyskania marży do wszystkich kosztów przechowywania. Należy też pamiętać o zmianach wartości towarów w czasie – niestety najczęściej mamy do czynienia z jej spadkiem. ”Koszt magazynowania w czasie” szczegółowo omawiamy w osobnym artykule.
Co jeszcze możemy zrobić z towarem, którym rynek jest już przesycony? O zapobieganiu powstawaniu niepotrzebnych stock lotów przeczytasz w poprzedniej części: Nadwyżki towaru – jak pozbyć się kłopotu? (cz. 1) Tu skupimy się na plusach i minusach różnych metod pozbywania się towaru, gdy już te nadwyżki powstaną. Przyjrzymy się strategii rozdawania gratisów, utylizacji oraz odsprzedaży do pośredników.
Rozdawanie gratisów
Z jednej strony, generalizując, ludzie, a zwłaszcza my Polacy, lubimy otrzymywać bonusy, premie i gratisy. Czy jednak zawsze cenimy to co dostajemy za darmo? Niestety, nie zawsze tak jest… Żeby docenić taki prezent, musimy albo widzieć w nim faktyczną korzyść materialną, albo poczuć się prawdziwie wyróżnieni (korzyść psychologiczna).
Znów niezbędna jest dobra znajomość potrzeb naszej grupy docelowej czy stałych odbiorców. Nieprzemyślane rozdawanie może nawet przynieść szkodę naszym relacjom z klientami, zmniejszyć subiektywną wartość naszej oferty i zwiększyć ich presję na politykę cenową w przyszłości.
Koszty utylizacji towaru
Każda branża, a nawet każda kategoria produktów rządzi się tu własnymi prawami. Np. zyski ze złomowania czy recyclingu pewnych produktów, mogą okazać się warte zachodu. Innym razem utylizacja będzie generować dodatkowe koszty. Niektóre rzeczy możemy po prostu wyrzucić na wysypisko. Warto jednak poza własnymi wydatkami, mieć na uwadze również koszty środowiskowe. Zwłaszcza jeśli produkty niebudzące zainteresowania naszych odbiorców, można upłynnić alternatywnymi kanałami sprzedaży…
Sprzedaż nadwyżek przez pośredników
Nasza oferta zrodziła się właśnie z potrzeby przedsiębiorców szukających sposobu na szybkie uwolnienie magazynu i odzyskania pieniędzy zainwestowanych w produkty. Wystarczy zadzwonić do nas i ustalić szczegóły, a w ciągu 24 godzin podejmujemy decyzję o zakupie, organizujemy transport i rozliczamy się.
Jest to zazwyczaj najszybsza i – obok wyprzedaży – najbardziej opłacalna metoda pozbycia się nadwyżek towaru. Produkty nie są niszczone, ale trafiają za naszym pośrednictwem tam gdzie znajdą szczęśliwych nabywców.
Zespół STOCKLOTS